1. Вранці будіть дитину спокійно, з усмішкою та лагідним словом.3 початку навчального року привчіть дитину прокидатися раніше‚ щоб збирання до школи не перетворювалось у щоденні хвилювання.
«Про що нове ти сьогодні дізнався?». Зустрічайте дитину спокійно, не сипте на неї тисячу запитань, дайте їй можливість розслабитись.
5 МОВ ЛЮБОВІ ДО ДИТИНИ
«Щастя кращий університет», - сказав Пушкін. Що це означає? Зростаючи, дитина повинна постійно відчувати батьківську любов - тоді він щасливий, тоді він входить у доросле життя повноцінним громадянином.
Батьки, не знаючи, що дитина по-своєму, не так, як дорослі, відчуває батьківську любов, самі того не бажаючи, можуть зробити його нещасним. Ось причина неслухняності, поганого навчання і навіть прихованої агресії. Як знайти той необхідний і єдино вірний шлях до серця вашої дитини і досягти взаєморозуміння? Про це пише відомий американський психолог, консультант і автор творів про любов і сім'ю Г. Чепмен
1. Слова схвалення
Поки діти маленькі, батьки не скупляться на ласкаві слова. Вони захоплюються немовлям: "Ах! Які у нас оченята (вушка, волоссячко)!"
Дитина починає повзати, батьки — в захваті. Він вчиться ходити, тато і мама підбадьорюють його: "Ось так! Давай! Молодець!" ... Дитина підросла, і чомусь похвала поступається місцем зауважень. Дитина дорослішає, і все рідше ми хвалимо її, ми помічаємо тільки помилки.
Якщо його рідна мова — слова заохочення, критика йому протипоказана. Пройде двадцять років, а у нього в вухах буде дзвеніти: "Яка ж ти товста! Ну хто на тебе подивиться?", " Як тебе досі зі школи не вигнали?", "Такий, як ти, нічого не доб’ється в життi". Ви вселяєте йому, що він не гідний ні любові, ні поваги, ви калічите його на все життя.
(Шановні батьки, критика буває різна. Є конструктивна, а є образлива - та, яка принижує гідність дитини. А дитина – це така ж сама людина, як ваш сусід, чи подруга. Якщо є за що пожурити, то поясніть з любов’ю та повагою, чому ви ображені, або сердитеся. Говоріть, як з дорослою людиною. Довірте дитині свої почуття. Поясніть свій стан, поясніть наслідки поганого вчинку та покажіть дитині інший шлях вирішення. Це довше, ніж крикнути і відправити у свою кімнату, але саме так ви зможете бути разом з дитиною, а не «проти» чи «над» нею. )
2. Якісний час
Проводити з дитиною час — значить віддавати йому ВСЮ вашу увагу. Якщо він ще малий, ви можете, сидячи на підлозі, катати з ним м’ячик. З старшою дитиною — грати в ляльки, в машинки, будувати замки в пісочниці. Дитина дорослішає, у неї з’являються нові інтереси. Нехай вони стануть і вашими. Йому подобається баскетбол — він повинен сподобатися і вам, грайте з ним, водить його на матчі. Багато хто не пам’ятає, що говорили їм у дитинстві батьки, але пам’ятають, що ті робили. Якщо це рідна мова вашої дитини, і він знає, що ви говорите , можливо, навіть в перехідному віці йому захочеться частіше бувати з вами, а не у вуличній компанії. Якщо зараз вам шкода часу для нього, ви шкодуєте для нього часу зараз, не дивуйтеся, що потім він від вас відвернеться.
(Від себе хочу додати, що йдеться про цілковиту відданість вашої уваги дитині. Наприклад, якщо ви граєте з дитиною у шашки однією рукою а іншою листаєте книжку, або тримаєте телефон, і вся ваша увага там, або у кіно, а дитина, просто так, «для галочки», то не чекайте на емоційну близькість та довіру. Дитина відчуває все. Спробуйте хоча б 10-15 хвилин на день бути ЛИШЕ з вашим сонечком, і фізично і подумки.)
3. Подарунки
Цією мовою любові говорять всі батьки. І багато хто вважає, що вона єдина. Якщо подарунки швидко набридають дитині, якщо вона не береже їх, якщо ніколи не похвалить нову іграшку і навіть забуває сказати спасибі — навряд чи подарунки його рідна мова.
Як бути, якщо подарунки — рідна мова вашої дитини, а ви недостатньо забезпечені? Пам’ятайте, "дорогий не подарунок, дорога увага". Для дитини саморобні іграшки іноді дорожче магазинних.
4. Обслуговування, допомога
Про маленьку дитину потрібно піклуватися весь час. Без нашої допомоги вона загине. Батьки годують його, купають, сповивають, перуть і гладять повзунки. Все це вимагає багато сил. Дитина підросла — з’являються нові турботи: зібрати сніданок, відвести в школу, перевірити домашні завдання. Зазвичай діти сприймають ці клопоти, як належне. Але деякі бачать в них любов. Якщо дитина часто просить допомогти йому, допомога — її мова кохання.
5. Дотики
Всі ми знаємо, як важливі для дітей дотики. Немовлята, яких часто беруть на руки, розвиваються швидше, ніж ті, які не знають ласки, стверджують лікарі. Малюків тримають на руках, заколисують, цілують, обіймають. Задовго до того, як вони дізнаються слово "любов", вони любов відчувають. Дитині хочеться ласки. З підлітком складніше. Йому може не подобається, що його цілують, як маленького, особливо якщо поруч приятелі. Якщо він відштовхує вас, це зовсім не означає, що дотики йому не потрібні. Якщо підліток раз у раз бере вас за лікоть, намагається жартома боротися і кожен раз, коли ви проходите мимо, хапає вас за ногу — значить дотики важливі для нього.
Придивіться до вашої дитини. Як він сам висловлює любов? Про що найчастіше просить? Що йому подобається? Все це допоможе вам визначити його рідна мова.
Часто буває доволі непросто задовольнити потребу дитини в любові: ви прийшли стомлені, дитина чогось від вас вимагає, а ви відчуваєте, що й самі потребуєте любові. Тоді може допомогти ваша друга половина.
Та буває інакше. У мільйонах сімей замість двох батьків, які постійно задовольняли б емоційні потреби дитини, це робить хтось один. Замість двох батьків любов виходить від самотньої матері чи самотнього батька, які самі зранені, самотні, пригнічені і – часом – не надто зрілі особи.
В неповних сім’ях з’являється багато інших аспектів, однак сила впливу п’яти мов любові не стає меншою.
Також було б дуже корисним зрозуміти дорослим, яка мова любові близька саме їм. Якщо щасливі батьки – будуть щасливі і діти.
Форми сімейного дозвілля під час карантину
Форми сімейного дозвілля досить різноманітні. Та під час карантину потрібно включати винахідливість та знищити лінь.
Це можуть бути різноманітні види захоплень, наприклад, квітникарство, танці вдома, або на подвір'ї свого приватного будинку, музика, заняття спортом, в'язання, випалювання, плетіння, вишивання, конструювання та ін. Тут вже важлива роль батьків, їх підтримка, підказка, заохочення, допомогу в підборі необхідної літератури, матеріалу , інструментів.
Інтерес до того чи іншого виду діяльності необхідно у дитини вчасно побачити, допомогти йому визначитися, проявити увагу і свій інтерес до даного захоплення дитини. Це час для укріплення родинних стосунків та магії творчості.
Чим можна зайнятися з дітьми:
1. Позайматися на турніку або спортивній стінці, якщо вони є у квартирі; або якщо ви живете у приватному будинку- на власному подвір’ї зробити спорт майданчик за допомогою дорослих.
2. Написати спільно якусь захоплюючу історію.
3. Пограти в футбол / бадмінтон.
4. Разом помалювати.
5. Створити будиночок з ковдр і картонних коробок.
6. Встати раніше, взяти пакет з їжею і поснідати на сході сонця на балконі або веранді.
7. Поборотися подушками.
8. Зробити з дерева або якогось іншого матеріалу амулети для кожного члена родини.
9. Спробувати створити будиночок із сірників.
10. Розповісти захоплюючу історію.
11. Посадити на подвір’ї приватного будинку символічне дерево сім'ї.
12. Малювати лабіринти і проходити їх по черзі.
13. Спекти печиво або торт (нехай діти допомагають).
14. Почати вести спільний блог.
15. Зробити сімейний фотоальбом (зібрати фото, прикрасити).
16. Зробити фільм за допомогою відеокамери та комп'ютера.
17. Навчитися грати на якомусь інструменті.
18. Спробувати помалювати пальцями.
19. Зробити красивий фруктовий салат.
20. Зробити на білій футболці написи і малюнки.
21. Написати листа комусь з родичів і відправити поштою.
22. Прикрасити кімнату дитини.
23. Зробити молочний коктейль.
24. Створити скарб, закопавши коробочку на подвір’ї.
25. Прикрасити джинси.
26. Провести науковий або хімічний експеримент.
27. Розгадати головоломки.
28. Навчитися грати в шахи і шашки.
29. Вчіться фокусів.
30. Пускати повітряні змії.
31. Пограти в театр, перевтілившись в улюблених героїв .
32. Підібрати бездомну тварину.
33. Розбити намет і спати під відкритим небом, в теплу погоду.
34. Включити голосно музику і потанцювати.
35. Створити гру і зіграти в неї всією сім'єю.
36. Вивчіть свій двір - комах, рослинність.
37. Зробити какао з куркумою або імбирем.
38. Прикрасити свій будинок.
39. Влаштувати коротку ранкову зарядку.
40. Почитати разом розповідь.
41. Пограти з мильними бульбашками.
42. По черзі говорити скоромовки.
43. Співати разом пісні.
44. Пограти в комп'ютерну гру разом.
45. Зробити фото сесію у яскравому та безглуздому одязі.
46. Вчити і розповідати один одному анекдоти.
47. Вчіться жонглювати.
48. Пройдіться босоніж по траві.
49. Спільно подивитися дитячий фільм про звірів або сімейну комедію.
50. Поїсти різного морозива і визначити найсмачніше.
51. Зробити саморобку своїми руками (аплікація, листівка, лялька і т.д).
52. Скласти пазли на 1000 елементів.
53. Поліпити з глини.
54. Разом посміятися, подуріти, полоскотати один одного.
55. Покричати та побити непотрібний старий посуд, відпускаючи образи один на одного.
60. Обійматися тричі на день по 8 секунд. Ці 24 секунди неймовірно скріплять вашу родину.
61. Зробити слайми(лизуни) різних кольорів. Багато. Дуже багато.
62. Робити таємничі послання з пошуком «скарбів». Скарбом може бути як шоколадка, так і шкарпетки, які тато може довго шукати. До послання повинна прикріплюватися карта з позначеним на ній скарбом.
63. Зайнятися йогою, помедитувати. Позиція «собака мордою вниз» дуже сподобається дітям.
64. Зробити величезне поп’є моше та заповнити його мілко нарізаним папером або цукерками. І одразу після закінчення карантину розгатити його разом із друзями.
Станьте трохи дітьми і вам відкриються серця ваших дітей. Скільки б років їм не було. Головна умова це любов.
Т.М. Бурдільна